
Ny tjänst kopplar samman textilföretag och återvinnare i Europa
RecoMended lanserar idag Reloop, en ny digital tjänst som gör det enklare för textilföretag att samarbeta med återvinnare i Europa. Tjänsten hjälper företag att hitta och jämföra olika återvinningslösningar. Genom att samla dessa på ett ställe ska Reloop bidra till ökad cirkularitet och mer effektiva materialflöden inom textilindustrin.
EU:s strategi för hållbara och cirkulära textilier innebär ökade krav på textilföretag. Det gäller bland annat materialansvar och hantering av textilavfall. Samtidigt är marknaden för textilåtervinning fragmenterad och svår att överblicka. RecoMended utvecklar Reloop för att möta behovet av bättre överblick och en snabbare väg till rätt samarbeten.
Utvecklingen av Reloop är nära kopplad till projektet TexRestore. Projektet fokuserar på att stärka cirkulära lösningar i slutet av textilvärdekedjan. Inom TexRestore pågår arbete med att identifiera och tillgängliggöra end‑of‑life‑lösningar. Det gäller produkter som inte går att återställa. Reloop bidrar nu till att omsätta detta arbete i praktiken.
– För att cirkulära system ska fungera krävs bättre kopplingar mellan aktörer. Många textilföretag vill arbeta mer cirkulärt. Samtidigt fastnar de ofta i praktiska hinder. Det kan handla om att inte veta vilka återvinnare som finns eller vad de kan hantera. Reloop är ett konkret verktyg som gör det lättare att gå från ambition till handling, säger Rikard Ledin da Rosa, medgrundare av RecoMended.
Via tjänsten kan företag söka efter och matchas med europeiska återvinnare. Matchningen baserar verktyget på exempelvis materialtyp, teknik och geografisk placering. För återvinnare innebär Reloop ökad synlighet. Tjänsten gör det också enklare att nå nya samarbeten med textilföretag i hela Europa.
Reloop är tillgänglig via https://reloop.recomended.eu/. Tjänsten riktar sig till textilföretag som söker återvinningslösningar, samt till återvinnare som vill nå nya kunder och partners.